Vad gör skillnad i skolan och hur får vi det att hända på riktigt?

FA och LN
Fredrik Aksell, utbildningschef och Lise-lott Nilsson, områdeschef i Svedala kommun.

Utbildning i Svedala kommun föreläser på KOMMEK

Hur kan huvudmannens ledning och styrning göra skillnad för skolan? Forskningen är överens om att långsiktighet, samarbete och fokus på skolans inre arbete behövs för att nå framgång. Att ha koll på läget för att kunna veta vilka insatser som behövs och för att kunna prioritera. Så enkelt och samtidigt så svårt. Hur kan huvudmannen få det att hända på riktigt?

Den 17 augusti 2022, föreläser Fredrik Aksell, utbildningschef, och
Lise-Lott Nilsson, områdeschef i Svedala kommun, på KOMMTEK om Utbildning i Svedala kommuns arbete för att alla ska lyckas.

Ta del av deras presentation Vad gör skillnad och hur får vi det att hända på riktigt (PDF).

— Läs mer —

Share Button